دانستنی هایی درمورد کفش چرم

كفش‌های چرمی مناسب ترین جنس كفش است، زیرا انتقال هوا بین پوست و خارج از كفش برقرار می‌شود. اما كفش‌هایی كه جنس آنها صد درصد پلاستیك است باعث ایجاد عرق در پا شده و با جلوگیری ازجریان هوا زمینه بروز اختلالات و ناهنجاریهای پوستی فراهم می شود.
دكتر فرزانه تركان متخصص طب فیزیكی و توان بخشی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این مطلب گفت: كفش راحت، كفشی است كه دارای ارتفاع مناسب بوده و پا در كفش احساس راحتی كند. معمولا نباید كفی كفش سفت بوده و فشار را فقط به یك نقطه منتقل كند.
وی درباره بهترین شكل و فرم كفش گفت: توزیع یكسان وزن بدن به جلو و عقب پا بهترین شكل كفش می‌باشد البته كفش‌های پاشنه بلند باعث انتقال بیشتر وزن به جلوی پا ‌شده و توصیه می‌شود كه به مدت طولانی درطول روز استفاده نشود.
دكتر تركان با اشاره به استفاده از كفش‌های لژدار كه ارتفاع كفی كفش از قسمت پاشنه تا پنجه پا ادامه دارد و اختلاف آن یك تا دو سانت نیست، اظهار داشت: معمولا نوك باریك و پاشنه بلند كفش باعث انتقال وزن بدن به جلوی پا و تغییر شكل درانگشتان و بیرون زدگی استخوان پا به خارج می شود.
وی ادامه داد: تداوم در استفاده از این كفش‌ها باعث جمع شدن استخوان پا شده و به طرف مخالف كشیده می شود.این ناهنجاریها معمولا دردهای ناراحت كننده‌ای را درافراد ایجاد ‌می كند كه تغییر شكل استخوان پا برگشت ناپذیر است و در نتیجه فرد مجبور به پوشیدن كفش سفارشی می‌شود.
این متخصص طب فیزیكی و توانبخشی با بیان اینكه بر خلاف تصور مردم به خصوص زنان كه صندل و دمپایی را راحت ترین كفش می‌دانند، كفش مناسب كفشی است كه كاملا پا را در برگیرد، توصیه كرد كه خرید كفش حتی الامكان در ساعات بعد ازظهر كه پا به بزرگترین حجم خود رسیده انجام شود. زیرا تورم و افزایش حجم عضلات پا در بعدازظهر در بزرگ ترین حالت آن است.
وی با بیان اینكه بیشترین دردها و ناراحتی‌های كمر و پا به خاطر كفش نامناسب است، تصریح كرد: در مجموع تنها درصد بسیار كمی از كفش‌ها استاندارد هستند و معمولا از نظر جنس، مدل، قرارگیری پاشنه ونحوه توزیع وزن مناسب نیستند اما متاسفانه بیشتر مردم از كفش‌های روتین استفاده می‌كنند.
تركان با اشاره به كفش‌های ورزشی و یا شبیه اسپرت كه راحت ترین كفش‌هاست، اعلام كرد: كفش‌های چرمی مناسب ترین جنس كفش است، زیرا انتقال هوا بین پوست و خارج از كفش برقرار می‌شود. اما كفش‌هایی كه جنس آنها صد درصد پلاستیك است باعث ایجاد عرق در پا شده و با جلوگیری ازجریان هوا زمینه بروز اختلالات و ناهنجاریهای پوستی فراهم می شود.
وی با بیان اینكه نباید كفش را بدون جوراب پوشید، گفت: جوراب‌ها باید نخی باشد چون كه باعث تسریع در انتقال هوا می‌شود. همچنین نباید پا به مدت طولانی در كفش قرار گیرد حتی كفش‌هایی كه خیلی راحت هستند.
دكتر فرزانه تركان درباره نرمش‌ و جابه جا كردن عضلات برای رفع خستگی پا اظهار داشت: این حركات باعث جریان خون به نقاط مختلف پا می‌شود كه می‌توان مچ پا را به سمت بالا كشید و نگه داشت. تكرار این حركات باعث می‌شود تا ورمی كه در قسمت‌های پا ایجاد شده كمتر شده و سیستم پمپاژ و انتقال خون به قسمت قلب جریان پیدا كند.
وی در پایان توصیه كرد: مردم بیشتر از آن كه به زیبایی كفش توجه كنند باید به راحتی كفش اهمیت دهند.
كفش هاى پلاستیكى باعث ناراحتى پوستى مى شود
كفش هاى چرمى مناسب ترین جنس كفش است، زیرا انتقال هوا بین پوست و خارج از كفش برقرار مى شود. اما كفش هایى كه جنس آنها صد درصد پلاستیك است باعث ایجاد عرق در پا شده و با جلوگیرى ازجریان هوا زمینه بروز اختلالات و ناهنجاریهاى پوستى فراهم مى شود.یك متخصص طب فیزیكى و توان بخشى در گفت و گو با ایسنا، با بیان این مطلب گفت: كفش راحت، كفشى است كه داراى ارتفاع مناسب بوده و پا در كفش احساس راحتى كند. معمولا نباید كفه كفش سفت بوده و فشار را فقط به یك نقطه منتقل كند.وى درباره بهترین شكل و فرم كفش گفت: توزیع یكسان وزن بدن به جلو و عقب پا بهترین شكل كفش است البته كفش هاى پاشنه بلند باعث انتقال بیشتر وزن به جلوى پا شده و توصیه مى شود كه به مدت طولانى درطول روز استفاده نشود.
وى با اشاره به استفاده از كفش هاى لژدار كه ارتفاع كفه كفش از قسمت پاشنه تا پنجه پا ادامه دارد و اختلاف آن یك تا دو سانت نیست، اظهار داشت: معمولا نوك باریك و پاشنه بلند كفش باعث انتقال وزن بدن به جلوى پا و تغییر شكل درانگشتان و بیرون زدگى استخوان پا به خارج مى شود.وى ادامه داد: تداوم در استفاده از این كفش ها باعث جمع شدن استخوان پا شده و به طرف مخالف كشیده مى شود.این ناهنجاریها معمولا دردهاى ناراحت كننده اى را درافراد ایجاد مى كند كه تغییر شكل استخوان پا برگشت ناپذیر است و در نتیجه فرد مجبور به پوشیدن كفش سفارشى مى شود. این متخصص طب فیزیكى و توانبخشى با بیان اینكه بر خلاف تصور مردم به خصوص زنان كه صندل و دمپایى را راحت ترین كفش مى دانند، كفش مناسب كفشى است كه كاملا پا را در برگیرد، توصیه كرد كه خرید كفش حتى الامكان در ساعات بعد از ظهر كه پا به بزرگترین حجم خود رسیده انجام شود. زیرا تورم و افزایش حجم عضلات پا در بعدازظهر در بزرگ ترین حالت آن است. وى با بیان اینكه بیشترین دردها و ناراحتى هاى كمر و پا به خاطر كفش نامناسب است، تصریح كرد: در مجموع تنها درصد بسیار كمى از كفش ها استاندارد هستند و معمولا از نظر جنس، مدل، قرارگیرى پاشنه ونحوه توزیع وزن مناسب نیستند اما متاسفانه بیشتر مردم از كفش هاى روتین استفاده مى كنند. وى با اشاره به كفش هاى ورزشى و یا شبیه اسپرت كه راحت ترین كفش هاست، اعلام كرد: كفش هاى چرمى مناسب ترین جنس كفش است، زیرا انتقال هوا بین پوست و خارج از كفش برقرار مى شود. اما كفش هایى كه جنس آنها صد درصد پلاستیك است باعث ایجاد عرق در پا شده و با جلوگیرى ازجریان هوا زمینه بروز اختلالات و ناهنجاریهاى پوستى فراهم مى شود.وى با بیان اینكه نباید كفش را بدون جوراب پوشید، گفت: جوراب ها باید نخى باشد چون كه باعث تسریع در انتقال هوا مى شود. همچنین نباید پا به مدت طولانى در كفش قرار گیرد حتى كفش هایى كه خیلى راحت هستند.وى درباره نرمش و جابه جا كردن عضلات براى رفع خستگى پا اظهار داشت: این حركات باعث جریان خون به نقاط مختلف پا مى شود كه مى توان مچ پا را به سمت بالا كشید و نگه داشت. تكرار این حركات باعث مى شود تا ورمى كه در قسمت هاى پا ایجاد شده كمتر شده و سیستم پمپاژ و انتقال خون به سمت قلب جریان پیدا كند. وى در پایان توصیه كرد: مردم بیشتر از آن كه به زیبایى كفش توجه كنند باید به راحتى كفش اهمیت دهند.پالیزگالری